- Reklama -zprávy

Mladá Ruska může na ZOH soutěžit, rozhodl soud. Je to chráněná osoba

Date:

Share:

Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová může po osvobozujícím verdiktu Sportovního arbitrážního soudu (CAS) startovat v soutěži sólistek na ZOH v Pekingu. Informovala o tom agentura AP.

CAS v pondělí rozhodl, že 15letá zlatá medailistka z týmové soutěže se neprovinila vůči antidopingovým pravidlům. Ženská soutěž začne úterním krátkým programem, Valijevová bude v akci se startovním číslem 26.

Valijevové odebrali pozitivní vzorek ještě 25. prosince během ruského šampionátu. Našly v ní stopy zakázané látky trimetazidin. Léčivo se používá na anginu či závratě, jakož i při dlouhodobé léčbě ischemické choroby srdeční.

Kamila Valijevová
ČTĚTE VÍCE
48 hodin čekání. Valijevová se dozví verdikt v pondělí
Figuruje však na seznamu nedovolených podpůrných prostředků Světové antidopingové agentury (WADA), neboť zvyšuje průtok krve. Na lednových ME v Tallinnu vybojovala Valijevovo zlato a získala první velkou medaili mezi dospělými. Akreditovaná laboratoř ve Stockholmu informovala o jejím pozitivním testu až den po skončení týmové soutěže na ZOH 2022.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV), WADA, Mezinárodní bruslařská unie (ISU) a separátně i Mezinárodní testovací agentura (ITA) se následně obrátili na CAS, aby Valijevové zabránil startovat. Ruská antidopingová agentura (RUSADA) jí po pozitivním dopingovém nálezu zastavila činnost, ale ve středu suspendaci zrušila.

Mladá Ruska svědčila v neděli prostřednictvím videohovoru před CAS, který po šestihodinovém posuzování faktů vyřkl verdikt, na jehož základě může startovat v soutěži žen. Valijevová se na ni mezitím připravovala v dějišti ZOH.

CAS při vynesení verdiktu zohlednil skutečnost, že Valijevová je nezletilá a tím pádem podle kodexu WADA „chráněná osoba“. Generální sekretář CAS Matthie Reeb uvedl, že okamžité uplatnění sankce by mohlo „způsobit vážné škody“.

Bez ceremonie

Po soutěži krasobruslařek na ZOH v Pekingu se nebude konat medailový ceremoniál, pokud mezi nejlepší trojicí skončí reprezentantka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila Valijevová.

Informaci potvrdil v pondělí Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a zveřejnila ji agentura AFP.

Pokud Valijevová postoupí v soutěži sólistek z krátkého programu do volných jízd, MOV požaduje, aby přešlo dále až 25 krasobruslařek namísto obvyklých 24.

A girl wearing figure skates stands on an outdoor rink covered in a light layer of snow.

Prohlášení CAS

Na základě velmi omezených faktů v tomto případě a po zvážení následných právních následků, rozhodující panel neudělil sportovkyni suspendaci. Kamila Valijevová je na základě Světového antidopingového kodexu chráněnou osobou.

Zákaz startu na hrách by mohl vést k nenapravitelné škodě ak porušení základních principů spravedlnosti a rovnosti vůči sportovkyni, která přímo v Pekingu neměla pozitivní dopingový nález. Valijevová je i nadále subjektem disciplinárního řízení.

━ nové příběhy

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Striptýz Brno: noc plná vzrušení

Brno, druhé největší město České republiky, je známé nejen svými univerzitami, technologiemi a historickými památkami, ale také živým nočním životem. Jedním z prvků, který...

Jak připravit koupací jezírka před zimou

Před příchodem zimy je klíčové připravit vaše koupací jezírko na nadcházející zimní měsíce. Odklízení rostlinných zbytků, kontrola techniky a správná péče o vodu zabezpečí,...

6 důvodů, proč dát šanci kotvičníku

Nenápadná bylinka s drobnými žlutými lístky se dostává stále častěji do hledáčků aktivních sportovců, ale i žen a mužů, kteří chtějí podpořit svoji vitalitu a...

Jak vyřešit hygienu na letní párty pod širým nebem?

Nezbytnou součástí oslav, večírků a dalších akcí by mělo být i hygienické zázemí. Na co všechno rozhodně nezapomenout? Hygiena na letní garden párty, co zařídit? Pořádáte...
- Komerční sdělení -pr článek